top of page
log13.png

קיאקי סרף סקי ובכלל - חתירה ברוח מזרחית

​אתחיל את המאמר הקצר הזה בשאלה הבסיסית האם לחתור או לא לחתור ברוח מזרחית?

התשובה יכולה להיות מעט מורכבת, אבל לפחות לגבי עצמי, התשובה הקצרה היא - כן,   אני וחברי לחתירה לא מוותרים על החתירה, גם ברוחות מזרחיות.

אין ספק שבישראל רוחות מזרחיות חזקות עלולות לצור תנאים מסוכנים לפעילות ימית בכלל ולחתירת קיאקים בכלל, במיוחד לחסרי הניסיון שבנינו.  לכאורה, במבט מהיר אל הים, נראה הים ברוח מזרחית, נמוך ומזמין, אך זהירות, זאת עלולה להיות אשליה מטעה. רוח מזרחית בחופי ישראל נעה מהיבשה אל הים ומשום כך גובה הים  באזור הקרוב לחוף נראה נמוך ומזמין, אך ככל שנכנס פנימה,  לעומק הים, גובה הגלים  ילך ויעלה.  

מדוע רוח מזרחית מסוכנת? ובכן, הסכנה אינה נובעת מעצם הרוח או אפילו מעוצמת הרוח, הסכנה נובעת מכך שבמקרה של תקלה כלשהי, בזמן תפעול התקלה, נסחף במהירות פנימה, אל לב הים וזאת עובדה שעל כל חותר קיאקים אשר מחליט לצאת לים ברוחות מזרחיות, לקחת בחשבון. עובדה זו מחייבת להתאים את הפעילות ואת הציוד לרמת הסיכון וכמובן להיות מודעים היטב לרמת החתירה והיכולות שלנו. היכולות המקצועיות שלנו הן תמיד מרכיב עקרי בהפעלת שיקול הדעת.

אם ניקח לדוגמה את קיאקי הסרף סקי, מדובר בקיאקים מהירים מאד, קיאקים בעלי יכולות תמרון מעולות המאפשרות לחותר המנוסה לצאת ללא חשש אל עומק הים גם ברוח מזרחית, "במקרה הכי גרוע, מכוונים חרטום מזרחה וטסים לכיוון החוף".

אך שוב, נשאלת השאלה ומה תעשו במקרה של תקלה? משוט אבד או נשבר, מערכת הגה חדלה לתפקד מסיבה כלשהי, או כל תקלה אחרת, דמיונית ככל שתהיה, האם באחת מהסיטואציות האלה נוכל לחזור אל חוף מבטחים?

 

​ובכן, אנסה לתת כמה כללים לחתירת קייקים ברוח מזרחית, לפחות על פי השקפת עולמי וניסיוני האישי . אני מדגיש "על פי השקפת עולמי " כי יכולה להישמע גם דעה מקצועית שונה וזה בסדר, בסופו של דבר על כל אחד  מכם לשכלל את כל המידעים ולעשות את ההחלטות שלו.

 

​ציוד הכרחי  וכללים נוספים לחתירת קיאקים  ברוח מזרחית:

1. ליש לרגל - מבטיח כי במקרה של נפילה מהקיאק אל המים או התהפכות קיאק הסרף סקי קל המשקל לא "יברח" מאיתנו מערבה. אם זה יקרה, ללא ליש אבטחה, לא יהיה לנו שום סיכוי להשיג אותו.

2. ליש למשוט - לפחות לחותרים החדשים ולחסרי הניסיון, מומלץ ברוחות חזקות בכלל וברוחות מזרחיות בפרט לאבטח את המשוט, ממליץ אל אפוד הציפה. ליש למשוט ימנע אבדן המשוט במקרה של התהפכות הקיאק או נפילה מהקיאק אל  למים. 

3. אפוד ציפה - נכון שלא כולנו אוהבים, אך גם שחיין מעולה שימצא את עצמו 5 קילומטרים בעומק הים מול רוחות מזרחיות, עלול להיקלע לצרה ולכן לא נוטלים סיכונים. אגב, בקפטן ג'ק תוכלו לרכוש אפודי ציפה מקצועיים עבור חתירת קיאקים ספורטיבית, אפודי ציפה קלים מאוד ה"יודעים" להתאים את עצמם באופן מושלם לכל מבנה גוף, כך שהם אינם מעיקים במהלך החתירה.

 

4. טלפון נייד או מכשיר קשר - כמובן לוודא שהנייד או מכשיר הקשר מאובטחים ונמצאים בתוך נרתיקים מוגני מים, המאפשרים שימוש בטוח גם בתוך המים ומאפשרים חיוג גם בידיים רטובות.

 

5. חתירה בזוגות או בקבוצה - תמיד מומלץ לחתור לפחות בזוגות, כאשר חותר אחראי על עצמו על בן זוגו. חתירה בזוגות מחייבת את הזוג להיות מיומנים בתרגולות ההצלה, אחרת משמעות החתירה זוג תאבד חלק ניכר מיתרונותיה.

אם למרות הכל החלטתם לחתור לבד, חשוב לעשות זאת בתנאי ים סבירים, להצטייד באבזור הנכון ולעדכן אדם נוסף על החוף, בעת היציאה ובעת החזרה. כמובן שזה נכון אך ורק לחותרים שהם בריאים ומנוסים. חתירה ברוח מזרחית חזקה, מחייבת לדעתי, חבר או קבוצה, כך שבמקרה של תקלה, יהיה לצדכם חבר אשר יוכל לסייע .

6. טיפ קטן - החלטתם לחתור במזרחית בתקופת החורף, הצטיידו במעיל חתירה. רוח מזרחית היא קרה ומציקה...

 

7. חתירה במקביל לקו החוף - חתרו במקביל לקו החוף וככל שמדובר ברוח מזרחית חזקה יותר, ללא קיצורי דרך ואפילו בעומק גובה ברכיים. אם קו החוף מתפתל - גם מסלול החתירה שלי מתפתל. חתירת קיאקים בתנאים אלה, מומלץ שתעשה במרחק הקצר ביותר האפשרי מקו החוף. 

חתירה מהנה ומוצלחת

יאיר

bottom of page