top of page
log13.png

קיאקים ימיים - מאמרים הקשורים לחווית הקיאק - התצוגה בכפר גליקסון 04-6373273

אופן החתירה בקיאק ישיבה עליונה

על מנת להתחיל היכנסו לקיאק שלכם והתיישבו בו. הישבן חייב להיותקרוב מאד לחלקו האחורי של תא השייט, אם כי לא ממש צמוד. על מנת למצוא את הגומחה הנכונה עבור כפות הרגלים,  מתחו את הרגלים עד למקסימום ורק לאחר מכן קפלו מעט את הברכיים עד אשר כפות הרגלים ימצאו את הגומחה הרלוונטית.  בקיאקים בהן מותקנות תושבות רגליים מתכווננות, בצעו את אותה הפעולה על ידי הזזת הרגלית במסילה. על הברכיים להיות במצב של כיפוף קל. רגליים ישרות ומתוחות מדי יגרמו להפעלת לחץ מיותר על הגב התחתון, ואילו ברכיים מכופפות מידי יפריעו לחתירה ויצרו לחץ מיותר על מרכז הברך.

מיקום כפות הידיים על מוט המשוט - כדי למצוא את המיקום האידיאלי עבור כפות הידיים, עליכם לפסק את הידיים מעט יותר מרוחב הכתפיים, ובמצב זה לאחוז במוט המשוט, כשתרימו את הידיים קצת מעל קודקודכם המרפקים ימצאו בזוית של כ- 90 מעלות. בשלב זה מרכזו את המשוט כך שכל אחד מהלהבים ימצא במרחק שווה משני צידי הידיים. שמירה על מיקומם הנכון של כפות הידיים הינו קריטי עבור החתירה שלכם, אופן האחיזה המוצג כאן מבטיח עבודה טובה יותר של הגוף וישפר את יכולת סיבוב הגוף.

אופן האחיזה - על כפות הידיים להיות רפויות, אין לאחוז את המשוט בחוזקה שכן החתירה איננה עבודת ידיים אלה עבודה של ליבת הגוף. כיוון שחלקם של הידיים במאלכת החתירה אינה מחייבת הפעלת כוח, אין שום סיבה לסגור חזק את כפות הידיים, לאמץ שרירים מיותרים אשר אין אנו זקוקים להם בתנועת החתירה. סגירת כף יד חזקה גם תגביל את התנועה שלנו במעבר חלק מצד אל צד.

* כיום ברוב משוטי הקיאקים לפחות צד אחד של ידית האחיזה הוא אובלי ולא לגמרי עגול. האובליות של הידית משפרת את המעבר של המשוט מצד אחד לצד השני כאשר להב המשוט "קופץ" כעט באופן אטומטי לזוית הנכונה לפני נעיצתו במים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גריפת המים - סובבו את הגוף לצד אחד ונעצו את להב המשוט במים בצד הנגדי, קרוב  ככל הניתן לדופן הקיאק, מקביל פחות או יותר לכפות הרגליים. כעת כל שנותר לכם - לסובב את הגוף לצד השני, סיבוב הגוף ייצר פריסה של הלהב מדופן הקיאק החוצה. תנועת להב המשוט במים תוך כדי סיבוב הגוף "תצייר" במים משולש דמיוני העובר דרך שלוש נקודות, נקודת כניסת הלהב / תחילת הסיבוב,  נקודת סיום הפריסה ונקודת הברכיים. תנועת החתירה חייבת להיות קצרה מאד, כף רגל עד ברך, כל גריפה שתעבור את קו הברך תהיה לא  יעילה במקרה הטוב ובמקרה הרע, פשוט תפגע ביציבות.  בצעו את אותה פעולה בצד השני של הקיאק - ככל שגריפת המים תהיה יעילה יותר, הקיאק ינוע מהר יותר. קיאקים ימיים  מדגמי הישיבה העליונה, הם בדרך כלל  מאד סלחניים כך שגם חותר שאינו מיומן יוכל להגיע לתוצאות נאות , אולם ככל שתקפידו על כללי חתירה נכונים וככל שתתאמנו תוכלו להפיק מן הקיאק שלכם הרבה יותר. מומלץ בשלבים ראשונים להתאמן תחילה באזורי מים שקטים ולשלב בנוסף לטכניקת החתירה, כניסה ויציאה אל הקיאק וממנו.

המשוט - ככלל משוטים ארוכים נועדו לחתירות ארוכות (טורינג), משוטים קצרים לחתירות קצרות ומהירות ולתפישת גלים, במשוטי קיאקים מתקדמים להבי המשוט נמצאים בזוית נגדית אחד מול השני ,(בד"כ זווית של כ- 60 מעלות), מה שמכונה בז'רגון המקצועי אופסט. הרעיון נלקח מהשיטה בה פועלות נוצות הציפור, כלומר הנוצה שאינה פעילה נמצאת בזוית המקטינה את החיכוך ברוח, כך גם הלהב שאינו במים נמצא בזוית המקטינה את החיכוך מול הרוח ובכך תורם להתקדמות מהירה ויעילה יותר של הקיאק. סגנונות חתירה - גבוהה או נמוכה חתירה גבוהה (גבוהת זווית) -חתירה המתאפיינת בקצב מהיר יותר ומתאימה למגוון די רחב של שימושים. זו חתירה מאד דינאמית, אשר בדרך כלל מתאימה לחותרים בעלי כושר גופני גבוה, לחותרים בזרם, במים סוערים או בתנאי ים קשים. תנאים בהם נחוץ להפעיל כוח רב. חתירה נמוכה (נמוכת זווית) - חתירה נמוכת זווית היא החתירה הפופולארית והשכיחה ביותר. זו חתירה בקצב יותר רגוע ונינוח המתאימה להפלגות ארוכות טווח בהן חשוב לשמור על הכוחות ולא לכלותם בפרק זמן קצר. זו החתירה הפחות מתישה ואנו ממליצים לחותרים מתחילים או לאלה מבניכם המתכננים טיול קיאקים של חצי יום, יום שלם או יותר מכך להשתמש בסגנון חתירה זה.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 עבודת הגוף
על מנת להפוך את החתירה ליעילה, אפקטיבית ומהירה יותר מומלץ לתרגל את הפעלת  הגוף ככוח המניע את המשוט ולא את הידיים , כלומר לבצע את פעולת גריפת המים תוך סיבוב חצי פלג גוף עליון והפעלת שרירי הבטן, המותניים והכתפיים. להב המשוט מונח במים קרוב לקיאק בשלב הגריפה. סגנון חתירה זה יקנה עוצמה רבה לשיוט שלכם, יאפשר לכם לווסט את העוצמות בין ימין לשמאל בדרך יעילה ואף יאפשר לכם חתירה ארוכה מבלי להתעייף. חתירה באמצעות הגוף מתאימה לשני הסגנונות, לחתירה בזוית גבוהה ולחתירה בזוית נמוכה. בחתירה בים ''עובד'' עם זרמי צד חזקים מומלץ להשתמש במשקל הגוף ובהטייתו כאמצעי היגוי. בקיאקי ישיבה עליונה יש להטות את משקל הגוף ע''י הפעלה נכונה של אגן הירכיים וליצור הטיה קלה של הקיאק לכיוון הרצוי, מה שיאפשר לכם לשמור על מסלול חתירה ישר למרות זרמי הצד.

pdl2.png
pdl1.png
bottom of page