top of page
log13.png

חתירת קיאקים ותזונה נכונה – מה מומלץ לאכול לפני החתירה ואחריה
ספורט קיאקים על כל גווניו וחתירת קיאקים בין אם כזה המתבצע כפעילות חתירה ספורטיבית נטו, או בין שהוא חלק מפעילות קיאקים אחרת כמו דיג, צלילה, או טיולי קיאקים למטרות כיף ושלוות נפש, משלב  פעילות גופנית בריאה ביותר, פעילות שכאשר היא מתבצעת נכון, היא  מפעילה את כל שרירי הגוף, משפרת את סיבולת השרירים, מחזקת אותנו באופן משמעותי ומשפרת מאד את סיבולת הלב והריאות. בכל הנוגע לשאלה מה לאכול לפני חתירת קיאקים קיימת עדיין אי בהירות גדולה בקרב חותרי קייקים מקצועיים וחותרי קייקים חובבים כאחד. חשוב מאד לדעת כי המזון אותו נאכל לפני החתירה ישפיע על מהלך החתירה והמזון שנאכל לאחר החתירה ישפיע על תוצאות החתירה במיוחד לאלה מבינכם הרואים בפעילות קיאקים, אימון גופני לכל דבר ומעוניינים לזכות ב''הטבות'' שאימון כזה יכול להעניק לגופינו.
ארוחה לפני חתירת קיאקים
הארוחה שלפני החתירה חשובה ביותר ומטרתה למנוע את תחושת הרעב אשר עלולה להציק לנו במהלך פעילות החתירה.   תחושת רעב כזו עלולה להתפתח לחולש, מה שיקשה עלינו  את המשך החתירה ובמיוחד ללאלה אשר עוסקים בחתירת קיאקים לטווחים ארוכים. בנקודה זו חשוב להדגיש כי ארוחה נכונה לפני חתירה, אינה יכולה להשלים חסרים תזונתיים אשר הצטברו במהלך שנים רבות ולכן חשוב להקפיד על תזונה כזו לא רק בסמיכות לפעילות קיאקים מאומצת אלה לאורך כל השנה ואולי כעת זה הזמן להתחיל. אם אתם שייכים לקבוצת בעלי קיאקים משכימי  קום, כאלה אשר מתחילים את יום החתירה בשעות הבוקר המוקדמות, חשוב שתקפידו על אכילת ארוחת בוקר. בכבד קיימים מאגרים של גליקוגן ובהלך שנת הלילה מתרוקנים מאגרים אלה, אספקת הפחממות נפסקת ורמת הסוכר בדם יורדת באופן משמעותי. ירידת סוכר זו יוצרת את הרגשת החולשה והתשישות. מומלץ אם כך לאכול ארוחת בוקר עתירת פחמימות לפני החתירה, ארוחה אשר תספק אנרגיה ותשמר את רמת הגלוקוז בדם. מומלץ מאד לאכול ארוחת בוקר זו לא יותר משעה וחצי לפני פעילות החתירה. לחותרי קיאקים הסובלים ממחלת ים קלה או בחילות המלוות לעיתים את פעילות החתירה, מומלץ לאכול בנוסף כמות גדולה יותר של לחם (אפילו ערב החתירה), מה שיתרום לייצוב הקיבה וימנע את תזוזת תכולת הקיבה ועל ידי כך יבטל את תחושת הבחילה.
אפשרויות שונות לארוחה לפני פעילות קיאקים:
קורן פלקס + חלב דל שומן 
לחמניה + גביע יוגורט 
ספל יוגורט + רסק פירות 7 -9
קרקרים + כוס של מיץ פירות
2 פרוסות של לחם מרוח בגבינה לבנה + פרי כלשהו
במהלכה של פעילות קיאקים מסתמך החותר על המאגרים של הגליקוגן המצוי בשרירים ועל מאגרי השומן, לכן ארוחת הבוקר שלפני החתירה כדאי שתהיה עשירה בפחממות, דלה בשומן ובניגוד למה שרבים מאתנו חושבים גם דלה בסיבים תזונתיים. הסיבים התזונתיים מפרעים לגוף לייצר אנרגייה מהירה מאותה ארוחה כיוון שהם מעכבים את פעולת עיכול המזון. מומלץ לאכול ארוחה בעלת היקף קלוריות גדול בין שלוש לארבע שעות לפני החתירה, ארוחה קלה יותר מומלץ לאכול כשעה לפני החתירה. ארוחוה כבדה תכביד על מערכת העיכול, תגרום לתחושת אי נוחות במהלך החתירה, לצרבות ולתחושה ש''האוכל עולה''. אכילה של אוכל מלוח מידי תגרום גם כן לתחושות לא נוחות במהלך חתירת קיאקים. למרות האמור לעיל הגוף אצל כל אחד מאיתנו מגיב באופן שונה לכן חשוב לבחון סוגים שונים של מזונות לאורך תקופה ולראות כיצד גופנו מגיב אליהם במהלך פעילות החתירה ולאחריה ורק אז להחליט על התפריט הקבע - תפריט חתירת קיאקים אישי. משטר הנוזלים חשוב מאד להקפיד על שתייה נכונה במיוחד בעשרים וארבע השעות שלפני חתירת קיאקים משמעותית. יש להרוות את הגוף בנוזלים באמצעות שתיית מים. התייבשות במהלך חתירה תגרום לעליייה בחום הגוף, תפגע ביכולת הפיזית ובתפקודנו ותסכן אותנו. חשוב מאד להיות צמודים לבקבוק מים כל מהלך החתירה, לשתות ולשתות. טעות רווחת קיימת בכל הקשור לשתיית קפה או תה. משקאות אלה מורכבים מחומרים משתנים לכן הם גורמים לאובדן נוזלים, עיתים גם לבחילות, כאבי רוש וירידה ביכולת הביצוע של הגוף. מומלץ לשמור את הכיף שבכוס קפה טוב לסוף החתירה. בחתירות קיאקים ארוכות של למעלה משעתיים ניתן לשתות משקאות המכילים פחמימות ומותאמים לפעילות גופנית, משאות איזוטוניים מיוחדים. הארוחה שלאחר פעילות קיאקים מאומצת מטרתה של הארוחה שלאחר חתירת קיאקים היא מילוי מאגרי הגלקוגן בכבד ובשרירים בכדי לאושש ולרפא את רקמת השרירים. יש לאכול את הארוחה מקסימום שישים דקות לאחר פעילות החתירה. הארוחה צריכה לכלול פחמימות מורכבות כמו חלבונים וחדי שומן בלתי רווי המצויים במזון כמו בשר עוף, בשר הודו או בדגים. לארוחה כזו יש להוסיף פחמימות כמו אורז, פתיתים, פסטה וכן ירקות ופירות. 

bottom of page