top of page
log13.png

חתירת קיאקים בסיסית נכונה

על מנת להפוך את חווית הקיאק לחוויה חיובית, נעימה, מהנה ואף ממכרת, עלינו לתת את הדעת ולהקדיש את הזמן הראוי ללמידה והטמעה של כללי חתירה נכונים. זה נכון שבדגמי קיאקים רבים, ניתן פשוט להתיישב  ולהתחיל לחתור ללא כל ידע  או ניסיון קודמים, אולם  חתירה כזו תמקם אותנו בנקודה מפוקפקת של להסתדר" עם הקיאק.  לצערי העובדה שאתם "מסתדרים" עם הקיאק, אינה הופכת את החתירה שלכם לנכונה, בוודאי לא ליעילה, בוודאי  ובוודאי ללא בריאה וכשמדובר בדגמי קיאקים קצת יותר מקצועיים, גם ללא יציבה.

זו רק שאלה של זמן והחתירה הלא נכונה "תתנקם" בכם, זה יכול לקרות במצבי ים קשים יותר, אך גם בתנאי ים  סבירים, זה יכול לקרות כתוצאה מגורמים חיצוניים, אך גם כתוצאה מכשל גופני שעלול להיגרם בעקבות אותה חתירה לא נכונה.

 

חשוב לזכור כמה עובדות פיזיות בסיסיות אשר ילוו אותנו לאורך כל הדרך, עובדות הנוגעות לגוף האדם וישליכו על אופן החתירה שלנו בקיאק.  חתירת קיאקים מעוררת מיד אסוציאציה של עבודת ידיים, אולם שרירי הידיים בגופינו נחשבים לשרירים חלשים כך שאין שום סיבה להשתמש בהם כמנוף עיקרי לחתירה.  לעומת זאת שרירי הרגליים ושרירי  הליבה (core) הם השרירים החזקים  ויש לנו את היכולת להפעילם במקביל, לזמן ארוך יותר, ולייצר באמצעותם  כוח הנעה משמעותי,  היכול לשמר את אותה רמת אנרגיה או תפוקה, לאורך זמן רב וללא "נפילות".

בהשוואה לכוח הידיים, ההבדלים הם דרמתיים.   שרירי הליבה הם שרירי הבטן העמוקים, רחב בטני, שרירי קרקעית האגן, שרירי הגב העמוקים ושרירי העכוז, שרירי הליבה מהווים למעשה את מרכז כוחו של גוף האדם והם בעצם הפועלים השחורים שלנו, השרירים המבצעים את עיקר עבודות היומיום, הם מייצבים את גופנו ומאפשרים ביצוע משימות כמו הליכה, ריצה, הרמת משאות כבדים ו... חתירה (נכונה).

שרירי הליבה צריכים לעבוד בתיזמון ובתאום עם שרירי הגב ולשמור על יחסי הגומלין בין שרירי הגב לשרירי הבטן, אלו הם השרירים העקריים אותם עליכם להפעיל בפעילות של חתירת קיאקים ואין זה משנה סוג הקיאק בו אתם חותרים, הדבר נכון  בדגמי קיאקים ישיבה עליונה כפי שנכון בדגמי קיאקים ישיבה פנימית או בדגמי קיאקי הסרף סקי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אופן הישיבה בקיאק - אופן הישיבה  בקיאק ישפיע על יכולתנו  להפעיל כראוי את שרירי הרגליים (מעבירי הכוח) ואת שרירי הליבה. לרגליים ולכפות הרגליים תהיה חשיבות מכרעת בפעולה זו. אמנם קיימים הבדלים ארגונומיים בין קיאק לקיאק, אך למרות הבדלים אלו קיים גם מכנה משותף אשר באמצעותו נוכל להפעיל נכון את שרירי הרגליים ואת שרירי הליבה ולהתקדם במסלול בטוח אל עבר המטרה שלנו -  חתירת קיאקים נכונה, בריאה ויעילה.

כשאנו מתיישבים בקיאק עלינו לכופף מעט את הברכיים, לכיפוף הברכיים שתי סיבות, סיבה אחת - להפחית את הלחץ על הגב התחתון והסיבה השנייה לייצר העברת כוח מקסימלית מהרגל אל הגוף. כיוון שהרגליים הם האיבר החזק בגופנו, אנו משתמשים ברגלינו בפעולת החתירה, למעשה כל תנועת חתירה מתחילה בדחיפת הרגל הרלוונטית, כשלהב המשוט חודר למים בצד ימין - נדחוף ברגל ימין, כשהלהב חודר למים בצד שמאל - נדחוף ברגל שמאל.  העברת כוח מהרגל אל הגוף מתבצעת באמצעות דחיפה של הרגל. פעולה זו דומה מאד לפעולה של הרמת משקולות המתבצעת בראש ובראשנה ע"י דחיפת הרגליים, ממצב של רגליים מכופפות לרגליים ישרות, או לתנועת חתירה אקדמית בסקיף, תנועה המתחילה גם היא על ידי העברת כוח מהרגליים לגוף. בחתירת קיאקים בשונה מסקיף,, העברת הכוח תתבצע בכל פעם על ידי רגל אחת, רגל ימין דוחפת - להב ימין נמצא במים, רגל שמאל דוחפת - להב שמאל במים. ישיבה בקיאק כאשר הרגליים ישרות לא תאפשר פעולה זו, ישיבה בקיאק כאשר הרגליים כפופות מידי, עלולה לפגוע ביציבות ואף לייצר לחץ מיותר על הגב התחתון. כיפוף הברכיים צריך להיות ברמה כזו שכשהרגל דוחפת,  מתחככת ברצפת הקיאק,  זו אחת אינדיקציות  לרמת כיפוף ברכיים נכונה.

 

אחיזת המשוט - אופן אחיזת המשוט יהווה אף הוא  גורם מכריע ביכולת שלנו לחתור נכון ולהפעיל נכון את השרירים החזקים, שרירי הליבה חשוב לזכור את הסיבה לאופן האחיזה, כשנבין מהי הסיבה לאחיזת משוט כזו ולא אחרת, נוכל גם לתקן את עצמנו בעת הצורך.

על מנת למקם את כפות הידיים במקום ובמרווח הנכון על ידית המשוט, עלינו לאחוז את המשוט מעל הראש וליצור זווית של כ-90 מעלות בכל יד (ראו שרטוט). 

הלפיתה של ידית המשוט חייבת להתבצע כשכפות הידיים משוחררות ורפויות שכן שחרור כל היד (שרירים חלשים) מתחיל בכף היד,

כשכף היד משוחררת - כל היד משוחררת. בשלב הפעלת הכוח איננו עושים כמעט שימוש בידיים (נכון שנשמע מוזר?).

 

 

 

זוית להבי המשוט - רוב משוטי הקיאקים המצויים כיום בשוק מאפשרים כיוון של זוית להב המשוט. ישנם משוטים המאפשרים שניים או שלושה מצבים קבועים, בדרך כלל 45 מעלות, 90 מעלות ו180 מעלות, משוטים מקצועיים יותר מאפשרים לחותר לקבוע כל זוית שיבחר מהסקלה של 360 מעלות.  המצב המומלץ הוא שלהב אחד ישאר אנכי לגוף, ואילו הלהב הנגדי בזוית שבין 30 ל-90 מעלות, על מנת להקטין את החיכוך מול הרוח, אולם במשוטי Wing ניתן לחתור גם בזוית 0. 

 

 

תמיכה

Bracing - תמיכה - זו  אולי  תנועת החתירה החשובה ביותר  בחתירת קיאקים. תמיכה או בהגה המקצועית Bracingזו תנועה האפשרת לנו להיות יציבים על הקיאק, גם שהתנאים החיצוניים אינם מאפשרים יציבות, מאפשרת לנו לנוח תוך כדי תנועה, או בעצירה, מאפשרת לגלוש על הגלים בבטחה.

בספורט הסרף סקי ישנה אמרה אשר קובעת שאי  שימוש בתמיכה  יעביר אותנו באופן אוטומטי מספורט שנקרא חתירה לספורט שנקרא שחייה. 

לכן איפה חשוב ללמוד ולתרגל את כל נושא התמיכות במקביל לתנועת החתירה קדימה (Forward Stroke).

 

 

תנועת החתירה קדימה - ה-Forward stroke

בתנועת חתירת קיאקים קדימה עלינו לייצר מצב בו אנו מביאים למעשה את הקיאק אל המשוט ולא את המשוט אלינו. הכלל שעליכם לזכור - אנו רוצים תנועת משוט איטית (באופן יחסי) במים אך תנועת קיאק מהירה, זאת במקום תנועת משוט מהירה, אך תנועת קיאק איטית. לפיכך עלינו לחלק את תנועת ה-Forward stroke לארבעה חלקים: א. Catch   ב. Power  ג. Exit ד. Glide

הסבר מפורט על שלבים אלה ניתן במהלך קורס חתירת קיאקים בקפטן ג'ק.

ברמה התאורטית נראית חתירת קיאקים פשוטה וקלה, אולם במציאות הדברים מורכבים קצת יותר. ככל שדגם קיאק החתירה אותו רכשתם מקצועי יותר וסלחני פחות, נדרשים יותר שעות  הדרכה ויותר שעות תרגול.

בקפטן ג'ק קיאקים לאושר, מקפידים להעניק לכל רוכש קיאק הדרכה תאורטית מקיפה וברכישת קיאקים מקצועיים, אנו מעניקים כחלק מחבילת הרכישה שעות הדרכה מעשית במים.

paddle1.png
core muscles.png
bottom of page